Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-07-28

Dobry nauczyciel angielskiego - jak go znaleźć?

Czy każdy może nauczyć Cię języka angielskiego?

Zdradzimy Ci pewną tajemnicę - języka angielskiego musisz nauczyć się...sam. Nauczyciel, nawet najlepszy, to zaledwie przewodnik, który wskazuje drogę, podpowiada, koryguje i motywuje do dalszej pracy. W nowoczesnych metodach nauki języków obcych ocenia się, że 80% procesu uczenia się-nauczania przypada na to pierwsze. Jednakże te 20% stanowi nieocenioną pomoc, dzięki której swój upragniony cel możesz osiągnąć znacznie szybciej i łatwiej.

Niestety, nie każdy może nauczyć Cię angielskiego. To, że ktoś dobrze zna język, nie oznacza, że potrafi tę wiedzę przekazać skutecznie innym. Z kolei dyplom ukończenia studiów filologicznych nie podparty praktyczną umiejętnością posługiwania się angielskim to tylko dokument, za którym nie stoją faktyczne kompetencje - nie można przecież nauczać czegoś, czego sami nie umiemy!

Dobra nauczycielka lub nauczyciel angielskiego musi posiadać zarówno umiejętności językowe, jak i wiedzę z zakresu technik nauczania i dydaktyki. Ale to zaledwie początek. Do tego ważne jest doświadczenie i pewien zestaw cech charakteru, które opisujemy w dalszej części tekstu. Nie bez znaczenia jest też autentyczna pasja.

Jak możesz uczyć się języka angielskiego z nauczycielem?

Nauka z nauczycielem jest znacznie skuteczniejsza i prostsza niż samodzielne zgłębianie tajników języka. Możesz wybierać spośród kilku różnych form: w szkole językowej, u nauczyciela, we własnym domu, kiedy lektor dojeżdża do Ciebie lub korzystając z formy online. To, która z nich okaże się dla Ciebie najskuteczniejsza, zależy od różnych czynników.

Nauka w szkole językowej

Tradycyjna formuła zajęć grupowych w szkole stacjonarnej to opcja najbardziej przyjazna dla portfela. Kolejną zaletą jest możliwość interakcji z innymi uczestnikami zajęć. Masz bezpośredni kontakt z nauczycielem, lecz musisz dostosować się do tempa i narzuconego programu, który jest realizowany. Uwaga nauczyciela także nie jest skupiona wyłącznie na Tobie, Twoich potrzebach i postępach. 

Nauka w domu nauczyciela

Inną możliwą formą nauki jest skorzystanie z usług prywatnego nauczyciela angielskiego, który prowadzi zajęcia u siebie w domu. W takim przypadku masz pewność, że podczas lekcji to Ty jesteś w centrum uwagi, a tempo i realizowane zagadnienia są w pełni dostosowane do Twoich wymagań, co przekłada się zwykle na dobre i szybko widoczne efekty.  Wadą tego rozwiązania jest konieczność dojazdu i spore koszty. Prywatni korepetytorzy dość wysoko wyceniają swoje usługi. Ci o łagodniejszych cennikach często nie mogą się pochwalić formalnymi kwalifikacjami lub dużym doświadczeniem w nauczaniu. 

Nauka angielskiego z dojazdem do Twojego domu

Prywatny nauczyciel dojeżdżający do Twojego domu na lekcje jest opcją wyjątkowo wygodną. Indywidualne podejście, skupienie na Twoich oczekiwaniach i brak konieczności poświęcania czasu na to, żeby dotrzeć do szkoły językowej lub domu korepetytora ma jednak swoją cenę - to opcja jeszcze droższa, niż indywidualne zajęcia w domu nauczyciela. Pamiętaj też, że warto sprawdzić kwalifikacje i doświadczenie nauczyciela, zanim podejmiesz z nim współpracę. W szkole językowej weryfikowane one są przez metodyka, natomiast ogłoszenie na portalu internetowym może dać każdy!

Indywidualna nauka przez internet

Szybki internet zrewolucjonizował wiele dziedzin życia, w tym naukę języków obcych. Lekcje online są równie skuteczne, jak odbywające się w sposób tradycyjny. Obecnie wiele osób, które pandemia koronawirusa zmusiła do spróbowania nauki przez internet, zgodnie twierdzi, że nie ma zamiaru z niej rezygnować, nawet jeśli jest taka możliwość. Nauka przez internet jest po prostu wygodniejsza, a jeśli doliczymy koszty dojazdu i poświęconego na to czasu - także znacznie tańsza. 

Możesz zdecydować się na lekcje indywidualne z lektorem przez Skype lub inny komunikator internetowy. Wartą uwagi opcją jest też połączenie nauki online w grupie z indywidualną opieką nauczyciela oraz pracą własną na nowoczesnej platformie e-learningowej. Takie kompleksowe rozwiązanie zawiera wszystkie zalety opisanych wcześniej forma nauki: interakcję z innymi Słuchaczami, indywidualną pomoc nauczyciela w formie konsultacji, spersonalizowany plan i tempo nauki, nieograniczoną możliwość szlifowania angielskiego za pomocą ciekawych ćwiczeń multimedialnych, brak konieczności dojazdu i koszty niższe niż w przypadku lekcji indywidualnych u siebie w domu. 

Zalety uczenia się języka angielskiego z nauczycielem

W jaki dokładnie sposób pomoc dobrego nauczyciela przyspiesza i ułatwia poznawanie języka? Wsparcie lektora można dostrzec w kilku aspektach:

Systematyczność

Medal temu, kto samodzielnie i bez motywacji z zewnątrz potrafi przez dłuższy czas systematycznie pracować, robić ćwiczenia i skupiać się na tematach, które są trudne i nużące. Regularne spotkania z nauczycielem zdecydowanie pomagają zachować systematyczność w pracy nad angielskim, już choćby z tego powodu, że będzie Ci zwyczajnie wstyd po raz kolejny pojawić się bez pracy domowej. Żaden nauczyciel, nawet najbardziej wyrozumiały, nie pozwoli Ci też bez końca przekładać lub odwoływać zajęć. Dzięki temu możesz być pewien, że szybko dostrzeżesz postępy w nauce.

Eliminacja błędów

Popełnianie błędów jest naturalnym elementem nauki języka obcego. Doświadczony nauczyciel czy nauczycielka angielskiego dobrze o tym wie, a jego rolą jest odpowiednie korygowanie pojawiających się błędów. Bez tego, nie tylko nigdy ich nie wyeliminujesz, ale nawet nie będziesz świadomy, że istnieją w Twoich wypowiedziach. Celem nauki jest osiągnięcie poziomu, w którym błędów brak lub są znikome, a do tego potrzebujesz przewodnika, który zwróci Ci na nie uwagę.  

Ćwiczenie konwersacji

Celem większości osób, które postanawiają nauczyć się angielskiego, jest swobodne mówienie w tym języku. Prowadzenie konwersacji to umiejętność praktyczna, której nie da się nauczyć inaczej niż przez cierpliwe i intensywne ćwiczenia. Samodzielna nauka, bez wsparcia nauczyciela, nie daje takiej możliwości.

Rozsądny program

Doświadczony nauczyciel angielskiego rozpocznie współpracę z Tobą od zbadania Twoich potrzeb i oczekiwań. Naszkicuje plan nauki, a potem, poznając Ciebie i Twoje możliwości coraz lepiej, będzie go odpowiednio korygował i dostosowywał na bieżąco do rozwoju sytuacji. Samodzielne opracowanie rozsądnego planu nauki może być trudne - łatwo przecenić swoje możliwości czasowe lub pominąć istotne elementy, np. zagadnienia gramatyczne czy ćwiczenie pisania.

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

Właściwe tempo nauki

Lektor jest też pomocny w utrzymaniu dobrego tempa nauki. Jeśli jest ono zbyt wolne i mało dynamiczne, trudniej o progres. Jeżeli jest nazbyt szybkie, łatwo się pogubić i wpaść we frustrację. Dobry nauczyciel sprawi, że nauka nie będzie się dłużyła, a jednocześnie nowe zagadnienia staną się zrozumiałe. 

Co brać pod uwagę wybierając nauczyciela języka angielskiego?

Jak znaleźć dobrego nauczyciela angielskiego? Jakie cechy powinien mieć? Przede wszystkim, warto przemyśleć i ustalić Twój własny cel nauki, a następnie sprawdzić kwalifikacje i doświadczenie wybranego lektora, oraz poszukać opinii o nim wśród innych uczniów. 

Określenie własnego celu nauki

Nauczyciele angielskiego specjalizują się w nauczaniu konkretnych grup wiekowych, rodzaju języka (np. angielskiego biznesowego lub przygotowania do matury), mają  też swoje ulubione metody nauki. Dlatego podczas poszukiwań nauczyciela idealnego, wiele zależy nie tylko od niego samego, ale również od Twoich oczekiwań i celu nauki. Ten sam lektor może okazać się pedagogiem odpowiednim dla jednej osoby, a całkiem nietrafionym w przypadku kogoś innego. 

Zastanów się, po co i w jaki sposób chcesz nauczyć się języka? Czy czeka Cię egzamin?  Angielski potrzebny Ci jest w pracy, piszesz dużo maili? A może zależy Ci przede wszystkim na umiejętności prowadzenia rozmowy, kiedy jesteś na wakacjach za granicą? Osoba dorosła, która chce podnieść swoje umiejętności komunikacyjne, powinna uczyć się w zupełnie inny sposób niż maturzysta na trzy miesiące przed maturą lub uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej. Wybierając nauczyciela, zwróć uwagę na jego specjalizację.

Kwalifikacje nauczyciela

Dyplom studiów filologicznych, ukończony kurs metodyczny lub jeden z certyfikatów (CELTA, DELTA, TOEFL, itd.) to gwarancja tego, że osoba, której powierzysz swój rozwój językowy, ma odpowiednie kwalifikacje. Sama znajomość języka obcego nie wystarczy, niestety do tego, aby skutecznie nauczać go innych. To dokładanie tak, jak z polskim - czy podjąłbyś się nauczenia naszego języka obcokrajowca, który zupełnie go nie zna? 

Doświadczenie w nauce języka angielskiego

Doświadczony nauczyciel wie, że z każdym uczniem pracuje się trochę inaczej. Konieczne jest dostosowanie tempa, wybranie najlepszych ćwiczeń i technik. To praca, której nie można traktować ”taśmowo”. Po kilku latach w zawodzie dobrzy nauczyciele angielskiego potrafią szybko rozwiązywać pojawiające się problemy, np. z barierą językową czy spadkiem motywacji u swoich uczniów.  Wybierając nauczyciela, zapytaj o jego doświadczenie, szczególnie w pracy z osobami takimi, jak Ty sam (w tym samym wieku, mającymi ten sam cel językowy).

Sprawdź opinie innych uczniów

Jeśli tylko masz taką możliwość, sprawdź co o danym nauczycielu sądzą inni uczniowie. Czy podchodzi indywidualnie do każdego ucznia? Czy jest wymagający? Czy zachowuje się profesjonalnie? Jak wyglądają prowadzone przez niego zajęcia? Na niektórych portalach internetowych znajdziesz sekcję z komentarzami i opiniami, warto ją przejrzeć!

Dostępność czasowa dostosowana do Ciebie

Brak czasu to bolączka wielu dorosłych, a nawet młodzieży. Wciąż zabiegani, spieszący się z domu do pracy, na zakupy i zajęcia dodatkowe z dziećmi. W takich warunkach dobrym pomysłem jest znalezienie nauczyciela, który jest dostępny czasowo wtedy, gdy Tobie to odpowiada. Zwykle nie ma z tym większego problemu, nauczyciele angielskiego z założenia pracują wtedy, gdy ich uczniowie tego nie robią, np. późnymi popołudniami i wieczorami lub dość wcześnie rano. 

Co jednak w sytuacji, kiedy pracujesz na zmiany, często wyjeżdżasz lub Twój tryb życia trudno nazwać uregulowanym? Czy można znaleźć dobrego nauczyciela, który ze zrozumieniem podejdzie do systemu umawiania się “z zajęć na zajęcia”? Rozwiązaniem jest kurs online z elastycznym grafikiem, w którym zajęcia z lektorem rezerwujesz w dogodnym dla siebie czasie, w różnych dniach i godzinach, a ze swoim nauczycielem-opiekunem możesz umawiać się na indywidualne konsultacje zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz. 

Jakie cechy powinien mieć dobry nauczyciel angielskiego?

Co, poza kwalifikacjami, doświadczeniem i pozytywnymi opiniami innych uczniów, powinien zawierać opis dobrego nauczyciela języka angielskiego? Listę cech charakteru, które sprawią, że nauka będzie przebiegała skutecznie i w przyjemnej atmosferze.

Wymagający

Dobra nauczycielka angielskiego jest przede wszystkim wymagająca. Jej rolą jest motywowanie ucznia do pracy, dbanie o to, by czynił widoczne postępy i umiał coraz więcej. Tego wszystkiego nie da się osiągnąć bez stawiania konkretnych wymagań: nauki słówek, systematycznego pojawiania się na zajęciach, odrabiania pracy domowej, itp. Nie oczekuj, że wystarczy zapłacić za lekcje, aby czegoś się nauczyć. Dobry nauczyciel to osoba, która zmusza Cię do wysiłku, a przez to - do osiągnięcia założonego celu.

Z nauczycielem, który nie wymaga za dużo, albo wręcz nie wymaga nic, możesz przyjemnie spędzić czas podczas zajęć, jednak nie nauczysz się zbyt wiele!

Wyrozumiały i empatyczny

Każdemu zdarza się sytuacja, kiedy nie zdążył przygotować się do zajęć, spóźnił się lub z jakiegoś powodu ma problemy ze skupieniem na nauce i dobry nauczyciel zdaje sobie z tego sprawę. Bardzo ważna jest również empatia - zrozumienie, że angielski, dla niego samego prosty i zrozumiały, dla ucznia wcale taki nie musi być. Najlepsi lektorzy to ci, którzy poza angielskim znają lub uczą się jeszcze jakiegoś języka obcego. Dzięki temu łatwiej im postawić się na miejscu swoich uczniów, są bardziej świadomi tego, co i dlaczego może im sprawiać trudności. Mogą również sięgać do własnych doświadczeń, aby znajdować najskuteczniejsze rozwiązania. 

Nastawiony na Twój sukces

Istnieje typ nauczyciela, którego lepiej unikać. To ten, który za wszelką cenę pragnie przywiązać do siebie ucznia i uzależnić go od siebie. Jeśli Twój nauczyciel mówi Ci, że tylko on może Ci pomóc, tylko jego metoda jest skuteczna, nikt inny na pewno niczego Cię nie nauczy, a sam nie jesteś w stanie sobie poradzić - natychmiast poszukaj nowego nauczyciela!

Ostatecznym celem nauki jest zamiana ucznia w tzw. independent user - niezależnego użytkownika, czyli osobę, która samodzielnie potrafi posługiwać się językiem i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie. Dobry nauczyciel angielskiego będzie zachęcał Cię do jak największego kontaktu z mową Szekspira, podpowiadał, co jeszcze możesz zrobić w domu, aby jak najszybciej osiągnąć swój cel i po prostu Ci kibicował Ci na Twojej drodze do opanowania angielskiego. 

Elastyczny

Prywatna nauka angielskiego tym różni się od edukacji językowej w szkole publicznej, że jest skupiona na uczniu i jego potrzebach. To Ty i Twój sukces językowy jesteście najważniejsi w całym procesie, a dobry nauczyciel wykazuje się dużą elastycznością w stosowanych metodach i ilości czasu poświęcanego na konkretne zagadnienie.

Nigdy nie przestaje się uczyć

Nauczanie języka angielskiego w dzisiejszych czasach a trzydzieści lat temu to dwie zupełnie różne historie. Lektorzy dysponują znacznie szerszym wachlarzem narzędzi i możliwości, szczególnie elektronicznych i multimedialnych. Internet oferuje wiele ciekawych możliwości wykorzystania autentycznych próbek języka do nauki. Zmienia się też sam język, powstają nowe wyrażenia, modyfikowane są niektóre struktury gramatyczne. Nauczyciel angielskiego, który chce nadążyć za tymi zmianami, sam nigdy nie przestaje się uczyć. 

Nauka angielskiego z nauczycielem to większa motywacja do nauki języka

Wsparcie dobrego nauczyciela pomaga nie stracić motywacji, kiedy ogarnie Ci zmęczenie lub zwątpienie, a takie chwile zdarzają się każdemu. Lektor nie tylko pomoże pokonać Ci taki dołek. Ciekawe, dynamiczne spotkania sprawią, że nauka angielskiego będzie po prostu...fajna! Czasami zajęcia to także forma przyjemnego spotkania towarzyskiego, oderwania się od codziennych problemów i okazja do rozmowy - a sama nauka odbywa się zupełnie niepostrzeżenie. 

Pamiętaj, że nauczyciel to osoba, której powinieneś zaufać. Mimo wszystko, to on ma większą wiedzę i doświadczenie w doborze metod i ćwiczeń podczas zajęć. Jeśli nalega na to, abyście poświęcili czas na szlifowanie gramatyki lub pisania, choć Ty chciałbyś głównie konwersować, uwierz, że robi to dla Twojego dobra i po to, abyś nauczył się angielskiego szybciej i skuteczniej. 

Podsumowanie

Kompetentny, doświadczony, wymagający, empatyczny, elastyczny i nastawiony na sukces swoich uczniów - oto najważniejsze cechy dobrego nauczyciela języka angielskiego. Warto poświęcić odrobinę czasu i energii na znalezienie lektora, który stale będzie motywował Cię do działania, zachęcał do dalszej pracy, służył radą i pomocą i nie pozwoli porzucić marzeń o swobodnym mówieniu po angielsku.

Jak go znaleźć? Wybierając ofertę szkoły języka angielskiego Speak Up, w której indywidualna opieka i pomoc nauczyciela jest kluczowym elementem kursu!

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

“Słaby nauczyciel - opowiada, dobry - wyjaśnia, bardzo dobry - demonstruje, a genialny - inspiruje.” - te słowa W.A. Warda stanowią najlepszy opis nauczyciela idealnego. Takiego, który sprawi, że nauka angielskiego stanie się przygodą i wciąż będziesz czuł niedosyt, pragnąc dowiedzieć się więcej. Mądry, inspirujący, a przede wszystkim - kompetentny. Jaki jeszcze powinien być dobry nauczyciel angielskiego? Gdzie go szukać i jak rozpoznać? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem