Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2019-07-30

List motywacyjny po angielsku - jak napisać dobry cover letter?

Do czego przydaje się list motywacyjny po angielsku?

 Wiele osób uważa, że pisanie listu motywacyjnego po angielsku to strata czasu i załącza do aplikacji jedynie cv, będąc przekonanym, że powinno ono wystarczyć a listów motywacyjnych i tak nikt nie czyta. To poważny błąd. Większość osób odpowiedzialnych za rekrutację twierdzi, że to właśnie dobrze napisany list motywacyjny jest elementem decydującym o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego?

Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, kandydat, który nie załącza listu motywacyjnego do aplikacji pomimo prośby o niego w ogłoszeniu o pracę, jest prawdopodobnie albo zbyt leniwy, albo nie wystarczająco kreatywny, aby napisać list. Po drugie, to właśnie w tym dokumencie osoba ubiegająca się o pracę ma szansę przedstawić nie tylko swoje najważniejsze kompetencje i zalety, ale także przekonać rekrutera, że rozumie kulturę i misję organizacji, w której chce pracować i ma jej coś wartościowego do zaoferowania.

Jak skutecznie przyciągać uwagę w liście motywacyjnym

Przede wszystkim, porzuć myśl o wysyłaniu identycznego listu motywacyjnego do każdej z firm, w której ubiegasz się o pracę. Rekruterzy to profesjonaliści, którzy w dwie sekundy rozpoznają gotowy wzór ściągnięty z Internetu oraz uniwersalne, niewiele mówiące wyrażenia, które pasują do każdego stanowiska.

Nie powielaj informacji z cv. Zamiast tego skup się na dwóch-trzech konkretnych osiągnięciach w poprzednich miejscach pracy. Nie podkreślaj, jak bardzo zależy Ci na tym konkretnym stanowisku, osoba czytająca Twój list jest tego świadoma. Lepiej zaznacz, w jaki sposób firma skorzysta, zatrudniając właśnie Ciebie.

Zrobisz to, podając dane, które rekruterzy kochają najbardziej - liczby. O ile procent podniosłeś liczbę powracających klientów? Jak bardzo zwiększyłeś wydajność pracy w swoim poprzednim zespole? Jakie oszczędności udało Ci się uzyskać?

W liście motywacyjnym pisz o konkretnej pracy, której dotyczy oferta

Zanim przystąpisz do napisania listu motywacyjnego po angielsku, poświęć trochę czasu na zdobycie informacji o firmie. Wejdź na jej stronę internetową, poznaj jej historię, misję i cele. Pisząc list motywacyjny, dopasuj jego styl do tej konkretnej organizacji.

Jeśli Twój potencjalny pracodawca ceni nowoczesność, innowacyjność i kreatywność, Twój list motywacyjny powinien pokazywać, że posiadasz te właśnie cechy. Jeśli dla firmy najważniejsza jest tradycja i wieloletnie doświadczenie, zdecyduj się na bardziej formalny ton listu.

Najważniejsze jednak jest zawarcie tzw. słów kluczowych (key phrases). To wyrażenia opisujące konkretne kompetencje i doświadczenie. Najczęściej odnajdziesz je w ogłoszeniu o pracę, w sekcji wymieniającej oczekiwania wobec kandydatów.

Jeśli pojawia się tam np. następujące wyrażenie: znajomość języka angielskiego na poziomie min. B2, upewnij się, że umieściłeś je także w swoim liście motywacyjnym. W wielu firmach, zwłaszcza dużych, dokumenty aplikacyjne kandydatów analizowane są w specjalnych programach wychwytujących słowa kluczowe.

Na co pracodawca zwraca uwagę

Odpowiedź na to pytanie będzie różna dla różnych pracodawców. Są jednak pewne uniwersalne cechy listów motywacyjnych, mile widziane przez wszystkich pracodawców. Twój list motywacyjny o pracę powinien być schludny, wyraźnie podzielony na akapity, zwięzły - nie przekraczaj 4-5 akapitów i jednej strony A4.

Jeżeli chodzi o treść, pracodawca chce konkretów i odpowiedzi na pytanie, dlaczego powinien Cię zatrudnić, jak na tym zyska. 

Jak powinien wyglądać list motywacyjny

Wiesz już, co powinna zawierać treść listu motywacyjnego o pracę. Ważna jest także jego forma. Jak już wspomnieliśmy wyżej, dokument ten powinien być wyraźnie podzielony na przynajmniej cztery akapity i zawierać następujące elementy:

 1. nagłówek
 2. wstęp 
 3. rozwinięcie (nie więcej niż dwa akapity)
 4. zakończenie
 5. tzw. call-to-action, czyli prośba o kontakt i informację zwrotną
 6. podpis.

Czy wygląd listu motywacyjnego ma znaczenia?

Wygląd listu motywacyjnego o pracę ma znaczenie i to duże. Wyobraź sobie, że jesteś rekruterem, który przez kilka godzin dziennie czyta dziesiątki aplikacji, setki w ciągu jednego tygodnia. Czytelny, schludnie napisany list na pewno zrobi na tobie lepsze wrażenie niż długi jednolity tekst bez podziału na akapity.

Pamiętaj o wyborze odpowiedniej czcionki, najbezpieczniej jest postawić na klasykę, np. Arial lub Times New Roman, ewentualnie inną, podobną. Zdecydowanie unikaj tych, które są trudne do odczytania, śmieszne lub sprawią, że zostaniesz odebrany jako osoba niepoważna i nieprofesjonalna.

Nie katuj rekrutera czcionką 10 i pojedynczą interlinią. Chcesz, żeby Twój list motywacyjny czytało się łatwo i przyjemnie. Jeśli jego długość przekracza jedną stronę - zredaguj treść i wyrzuć zbędne informacje, zamiast zmieniać czcionkę na mniejszą. 

Przykładowy wzór listu motywacyjnego po angielsku 

Oto przykład listu motywacyjnego w języku angielskim.

30th July, 2019

(Hiring Manager’s Name)

(Company’s Address)

(Company’s Address continued)

(hiring.manager@gmail.com)

Dear (Mr./Ms. Manager’s Name),

I am writing to you regarding your company’s Customer Service Representative opening. I have been working as a Customer Care Specialist at Digital TV Co. for more than 2 years now, and during that time I’ve developed impeccable phone manners and an ability to politely deal with disgruntled customers. I am accustomed to working on multiple projects simultaneously, and can offer new ideas to help your company grow and surpass all goals and objectives.

Duties at my previous company included making 60 cold calls a day to business and private individuals in order to solicit sales for goods and services. during my tenure, I implemented a new sales strategy, reducing training expenses by 90% and increasing the close ratio by 10% within 3 months.

My experience at Digital TV Co. has helped me improve my leadership skills, hone my organizational skills, and has provided me with extensive knowledge of how to upsell services and goods to potential clients. I also worked at Wallsales as a Customer Service Intern, where I further cultivated useful customer service abilities while handling technical support for clients on a wide range of company products. Working there, I was able to resolve issues at a 90% rate and memorize an entire line of company products and services - including prices and special discounts.

I’m looking forward to discussing the position and my qualifications with you in more detail soon. I am confident that I fulfill the requirements for the Customer Service Representative position at (COMPANY’S NAME). Thank you for your time and consideration.

Sincerely,

(YOUR NAME)

Budowa listu motywacyjnego po angielsku

Jak już wspomnieliśmy, list motywacyjny po angielsku powinien być podzielony na oddzielne, czytelne akapity. Przyjrzyjmy się teraz każdej z trzech części listu - wstępowi, rozwinięciu i zakończeniu.

Jak powinien wyglądać wstęp w liście motywacyjnym?

To Twoja największa szansa na przykucie uwagi rekrutera. W kilku zdaniach opisz, o jakie stanowisko się ubiegasz, dlaczego jesteś nim zainteresowany oraz, czemu chcesz pracować właśnie w tej firmie. Nie zapomnij wyjaśnić, co czyni Cię odpowiednim kandydatem.

Przydatne zwroty i słownictwo we wstępie

 • I noticed with interest your advertisement for …
 • I am writing in response to your advertisement posted on…
 • I am very interested in applying for the position of …
 • I am applying for the position of ….., which was advertised in …..
 • I was interested to see your advertisement for …
 • I was referred to you by …./name/, who informed me of a …./position/
 • I have pleasure in applying for the advertised position, as …
 • Please accept this letter as my application for the position of…
 • Your company ranks number one in companies I prefer to join. I admire your mission statement
 • The position strongly appeals to me because …
 • I feel that I could help your company grow by

Jak powinno wyglądać rozwinięcie w liście motywacyjnym?

W tym miejscu wymień, za co jesteś odpowiedzialny w swojej obecnej pracy, projekty, w których brałeś udział oraz umiejętności, które nabyłeś i rozwinąłeś. Przede wszystkim jednak - opisz swoje osiągnięcia i jaki wpływ miałeś na wyniki firmy. Możesz tutaj także zamieścić informacje o nagrodach i innych formach uznania ze strony pracodawcy. 

Przydatne zwroty i słownictwo do rozwinięcia listu motywacyjnego

 • I would be well suited to the position because …
 • My professional skills appear to be well suited to your company’s requirements.
 • I have a lively interest in … and would appreciate the opportunity to work with you.
 • As you can see from my enclosed résumé, my experience and qualifications match this position’s requirements.
 • I would be well suited to the position because …
 • My strengths are …
 • I believe the combination of my education and experiences have prepared me…
 • It is a challenging position for which I believe I am well qualified.
 • This position represents an opportunity to continue my committed career path…
 • I have a working knowledge of …
 • I believe I possess the right combination of …
 • I am an experienced user of …
 • My professional experiences are supplemented by…
 • My interest and knowledge in this area was further enhanced by…
 • My particular area of effectiveness is…
 • I have an excellent command of …
 • Last year I was tasked with a few challenges. First I was responsible for…
 • I've been awarded, recognized, selected for, etc.

Jak powinno wyglądać zakończenie w liście motywacyjnym?

W zakończeniu listu motywacyjnego podkreśl jeszcze raz, dlaczego ubiegasz się o to stanowisko, czemu Twoim marzeniem jest praca dla tej konkretnej firmy i co sprawia, że świetnie się do tej pracy nadajesz. Przypomnij, jaki wkład możesz wnieść do organizacji. 

Przydatne zwroty i słownictwo do zakończenia listu motywacyjnego 

 • I would appreciate the chance to meet with you to discuss …
 • I look forward to our meeting.
 • If you are interested, please contact me at …
 • I am eager to talk with you about the contribution I could make to your firm.
 • I would welcome the opportunity to discuss these and other qualifications with you.
 • Thanking you most sincerely for your time and consideration.
 • I would welcome the opportunity to discuss further details of the position with you personally.
 • Thank you for considering me for this very important position.
 • I look forward with enthusiasm to an opportunity for an interview.
 • I am very excited to learn more about this opportunity and share why I'll be a great fit

Błędy jakich należy unikać przy pisaniu listu motywacyjnego w języku angielskim

Wiesz już, jak powinien wyglądać i co zawierać idealny list motywacyjny w języku angielskim. A jakich błędów należy unikać? Oto lista tych najczęściej popełnianych:

 • brak informacji o firmie - zanim wyślesz swój list motywacyjny o pracę, poszukaj na stronie internetowej firmy informacji na temat osoby odpowiedzialnej za rekrutację. Jeśli znajdziesz konkretne imię i nazwisko, skieruj swój list właśnie do niej (np. Dear Ms. Watson)
 • zbyt nieformalny styl - nawet jeśli ubiegasz się o pracę w super nowoczesnej, innowacyjnej firmie, która ceni kreatywności i niebanalne podejście, nie szalej. W liście motywacyjnym chcesz udowodnić, że będziesz cennym nabytkiem dla firmy, a nie wyluzowanym ziomkiem, z którym świetnie się imprezuje, ale który niekoniecznie wie, co to znaczy zakasać rękawy i sumiennie pracować, kiedy jest taka potrzeba
 • przepisywanie całego cv - nie powielaj informacji z cv, list motywacyjny to miejsce na opisanie konkretnych umiejętności i osiągnięć, a nie całej kariery zawodowej
 • informacje dotyczące życia osobistego - rekruter nie chce wiedzieć, że przeprowadzasz się do innego miasta, bo właśnie przeszedłeś bardzo trudny rozwód. Nie pisz o problemach ze zdrowiem czy osobistych konfliktach w poprzednim miejscu pracy. 
 • zbyt długi list motywacyjny - jeśli Twój list motywacyjny będzie zbyt długi, rekruter nie będzie chciał marnować czasu na jego czytanie. Pamiętaj, ma być krótko, rzeczowo, na temat i czytelnie.
 • literówki i błędy językowe - jeśli nie chce Ci się sprawdzić listu motywacyjnego, kiedy zależy Ci na dostaniu tej pracy, czy tak samo będzie z ofertami i mailami do klientów? W większości zawodów dokładność, sumienność i dbałość o szczegóły są niezwykle istotne
 • ogólny list wysyłany do wszystkich - to najczęstszy i najbardziej niewybaczalny błąd ze wszystkich. Nie dostosowanie swojego listu motywacyjnego do konkretnego stanowiska pracy, często dyskwalifikuje Cię jako kandydata.

Przykład listu motywacyjnego po angielsku

Spójrz na jeszcze jeden przykład listu motywacyjnego po angielsku.

30th July, 2019

(Hiring Manager’s Name)

(Company’s Address)

(Company’s Address continued)

(hiring.manager@gmail.com)

Dear (Mr./Ms. Manager’s Name),

I am writing to apply for the IT Project Manager position at Systema, as advertised on Monsterjobs.co.uk. I am confident that my 12 years of solid experience and diverse capabilities in project management make me an ideal candidate to successfully fulfill this position.

During my time working as a Project Manager at Devil Constructors, I was the second-in-charge to the Project Manager in leading a medium-sized development team. I was charged with the responsibility of helping oversee a range of critical projects from conception to delivery.

I was commended by my manager for demonstrating strong skills in:

 • Proactively managing important and time-sensitive projects
 • Developing innovative solutions to critical problems
 • Balancing stakeholder expectations with those of the company
 • Working collaboratively with other team members to establish efficient systems of operation.

In my time at Devil Constructors, I was noted for having achieved the following:

 • Executing a number of highly profitable projects with budgets over $200,000
 • Working with my team to manage the accounts of prestigious international brands and clients
 • Possessing a strong understanding of statistics, quality improvement techniques, FMEA, and RCA
 • Contributing successfully to Q&A testing, products SOW, integration, and user documentations.

Furthermore, I have a strong academic background to ground my work. After completing my Bachelor of Construction Management at the Boston University, I went on to score in the top 2% as PMI Agile Certified Practitioner. I plan to draw on these methodologies at Systema to effectively complete project scheduling, issue tracking, and resource management tasks.

I believe that the above qualities and experiences make me a valuable addition to your company. If there is any more information you would like me to provide, please do not hesitate to contact me. 

Sincerely,

(YOUR NAME)

Dopracuj swój list motywacyjny, żeby nie zawierał błędów językowych

Po napisaniu listu motywacyjnego po angielsku, warto zrobić dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest technika stosowana przez wielu copywriterów i pisarzy. Jeśli czas Ci na to pozwala, odłóż tekst na dzień lub dwa i dopiero wtedy ponownie go przeczytaj. Dużo łatwiej będzie Ci wtedy zauważyć błędy językowe, stylistyczne, interpunkcyjne, czy tzw. literówki. 

Dodatkowo warto poprosić o przeczytanie listu kogoś z rodziny lub przyjaciół. Zdarza się, że nie doceniamy własnych osiągnięć i umiejętności. Ktoś, kto nas dobrze zna może mieć cenne sugestie, które warto wziąć pod uwagę.

Każdy, kto kiedykolwiek ubiegał się o pracę, stanął w obliczu konieczności stworzenia listu motywacyjnego. Jak napisać dobry list motywacyjny po angielsku? Na co zwracać uwagę, a jakich błędów się wystrzegać? Jakich wyrażeń użyć, aby przyciągnąć uwagę rekrutera? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. Podajemy także przykłady i wzory listu motywacyjnego.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem