Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2018-11-19

Thanksgiving -  Święto Dziękczynienia

Amerykańskie święto dziękczynienia

Historia Święta Dziękczynienia sięga 1621 roku, kiedy to pierwsi osadnicy z Mayflower zorganizowali wspólny posiłek z rdzennymi Amerykanami z plemienia Wampanoag w Plymouth, Massachusetts. To wydarzenie, które trwało trzy dni, jest często uważane za pierwsze Święto Dziękczynienia. Jednak idee dziękczynienia za plony są znacznie starsze i były praktykowane w wielu kulturach na całym świecie. W kolejnych latach, poszczególne stany i terytoria obchodziły Święto Dziękczynienia w różnych terminach, aż do 1863 roku, kiedy to prezydent Abraham Lincoln ogłosił narodowe święto, które miało na celu (z)jednoczenie kraju pośrodku wojny secesyjnej.

Tradycje święta dziękczynienia

Tradycje Święta Dziękczynienia są zróżnicowane, ale z pewnością bogate w swoją kulturę. Centralnym punktem święta jest uczta, która zazwyczaj obejmuje pieczonego indyka, co dało początek potocznej nazwie dzień indyka. Do innych tradycyjnych potraw należą sos żurawinowy, pieczone ziemniaki, stuffing (nadzienie), oraz deser, jakim jest placek z dyni. W ten dzień najważniejsze jest... spotkanie - rodziny zbierają się razem, często podróżując z daleka, aby spędzić ten dziękczynny czas ze swoimi bliskimi. Wyrazić wspólnie wdzięczność.

Dzień dziękczynienia

Oczywiście, poza jedzeniem, ważnym elementem święta jest oglądanie parady Macy’s - Thanksgiving Day Parade, w Nowym Jorku, która przyciąga miliony widzów zarówno na ulicach, jak i przed telewizorami. Football amerykański to kolejna tradycja związana z tym dniem, z kilkoma ważnymi meczami rozgrywanymi w ciągu dnia.

Thanksgiving co to

Czym jest Thanksgiving dla współczesnych Amerykanów? Jest to czas refleksji nad tym, co naprawdę ważne w życiu – rodziną, przyjaciółmi, zdrowiem i dobrobytem. Jest też przypomnieniem o potrzebie pomagania innym, co wielu Amerykanów realizuje poprzez wolontariat lub organizowanie zbiórek żywności dla potrzebujących. Amerykańskie święto dziękczynienia ma także swoje odbicie w kulturze popularnej. Jest obecne w wielu filmach, serialach telewizyjnych i książkach, które przedstawiają różne oblicza tej niezwykłej tradycji. Na przykład, popularne odcinki o Święcie Dziękczynienia w serialach takich jak Friends (Przyjaciele) czy How I met your mother (Jak poznałem waszą matkę) stały się niemal kultowe.

Święto thanksgiving

Prezentujemy krótki tekst o thanksgiving w języku angielskim, aby bardziej oddać ducha tego święta:

Thanksgiving, celebrated in the United States on the fourth Thursday of November, is a time for Americans to gather for a day of feasting, family, and gratitude. The holiday's origins date back to the autumn of 1621, when the early settlers, known as the Pilgrims, celebrated their successful harvest with a three-day feast. This event, attended by both the Pilgrims and Native Americans, is considered the First Thanksgiving.

Traditional foods like turkey, stuffing, and pumpkin pie are staples of the modern Thanksgiving dinner. The day often begins with watching the Macy's Thanksgiving Day Parade, followed by enjoying American football games. Beyond the feasts and festivities, Thanksgiving serves as a reminder to give thanks for one's blessings and to share with others. This holiday not only marks the start of the holiday season but also serves as a day to reflect on the importance of family, friendship, and community.

Święto dziękczynienia co to takiego

Prezentujemy tłumaczenie tekstu o Thanksgiving:

Święto Dziękczynienia, obchodzone w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada, to czas, kiedy Amerykanie zbierają się na dzień ucztowania, rodzinnego bycia razem i wyrażania wdzięczności. Początki tego święta sięgają jesieni 1621 roku, kiedy to pierwsi osadnicy, znani jako Pielgrzymi, świętowali swoje udane żniwa trzydniową ucztą. To wydarzenie, w którym uczestniczyli zarówno Pielgrzymi, jak i rdzenni Amerykanie, jest uznawane za Pierwsze Święto Dziękczynienia.

Tradycyjne potrawy takie jak indyk, farsz i placek z dyni są stałymi elementami współczesnej kolacji dziękczynnej. Dzień często rozpoczyna się od oglądania Parady Dnia Dziękczynienia Macy's, a następnie od oglądania meczów futbolu amerykańskiego. Poza ucztami i festynami, Święto Dziękczynienia służy jako przypomnienie o potrzebie wdzięczności za otrzymane błogosławieństwa i dzielenia się nimi z innymi. To święto nie tylko rozpoczyna sezon świąteczny, ale także jest dniem refleksji nad znaczeniem rodziny, przyjaźni oraz wspólnoty.

Thanksgiving - słownictwo

Oto podstawowa lista słówek i zwrotów związanych z Thanksgiving:

Thanksgiving - Święto Dziękczynienia

turkey - indyk

stuffing - farsz, nadzienie

cranberry sauce - sos żurawinowy

pumpkin pie - placek z dyni

mashed potatoes - tłuczone ziemniaki

gravy - sos pieczeniowy

cornbread - chleb kukurydziany

sweet potatoes - bataty

green bean casserole - zapiekanka z zielonej fasolki

harvest - żniwa, plony

autumn - jesień

Pilgrims - Pielgrzymi

Mayflower - Mayflower (statek)

Native Americans - Rdzenni Amerykanie

feast - uczta, biesiada

parade - parada

family gathering - spotkanie rodzinne

thankful - wdzięczny

blessing - błogosławieństwo

tradition - tradycja

football - futbol amerykański

Macy's Thanksgiving Day Parade - Parada Dnia Dziękczynienia Macy's

holiday season - sezon świąteczny

Dziękuję. Jestem wdzięczny.

Czy ktokolwiek z was oglądał Macy's Thanksgiving Day Parade? Na pewno warto. Święto Dziękczynienia to nie tylko czas uczt i parady, ale przede wszystkim moment refleksji i dziękczynienia za błogosławieństwa, które spotykają nas każdego dnia. To święto, które, mimo że amerykańskie, może inspirować każdego z nas do większej wdzięczności i wrażliwości na potrzeby innych. W kontekście tego artykułu warto również zwrócić uwagę na film dostępny na stronie speak-up.pl, który przybliża jeszcze bardziej szczegóły tego święta, jego historię i współczesne obchody.

 

 Zapytaj o  OFERTĘ BLACK FRIDAY!

 

 

Święto Dziękczynienia, znane jako Thanksgiving, jest jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Obchodzone każdego roku w czwarty czwartek listopada w USA i drugi poniedziałek października w Kanadzie, święto to jest momentem, kiedy ludzie wstrzymują zawodowe aktywności, aby wyrazić wdzięczność za to, co mają, szczególnie za plony i miniony rok. Korzenie dnia dziękczynienia sięgają początków kolonialnych Ameryki, a jego historia i tradycje są głęboko zakorzenione w kulturze amerykańskiej.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem