Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2021-12-06

Halloween w Anglii - Wszystko o Trick or treat

Już za chwileczkę, już za momencik jedno z najbardziej mrocznych i najbardziej wyczekiwanych przez dzieci świąt zacznie się kręcić. Przygotowania idą pełną parą, młodzi Brytyjczycy szykują przerażające przebrania, licząc na to, że zaskoczą znajomych i zastanawiają się, czy i który z dorosłych będzie im towarzyszył w wędrowaniu od drzwi do drzwi, celem uzbierania jak największej ilości słodyczy lub monet. 

Halloween - u źródeł święta

Halloween sięga korzeniami jednego z najważniejszych celtyckich świąt - Samhain. To święto jesiennego słońca obchodzono przez trzy dni - od zachodu słońca 31 października do 2 listopada - było dla Celtów był to początkie nowego roku. Ponad dwa tysiące lat temu na terenie obecnej Anglii, Szkocji, Irlandii oraz Walii wierzono, że podczas wigilii święta Samhain na ziemię zstępują duchy osób, które zmarły w ubiegłym roku.

Duchy przybywające z zaświatów poszukiwały ciał osób żywych, aby zamieszkać w nich na kolejny rok. Aby je odstraszyć, ludzie przebierali się w stare podarte ubrania i często przywdziewali maski, w nadziei że duchy wezmą ich za inne zbłąkane dusze. W celach przebłagalnych wystawiali natomiast przed domy pożywienie. 

Także mitologiczne boginie schodziły wtedy do piekieł, aby szukać swoich ukochanych - celtycka Cailleach wyruszała do podziemia, aby znaleźć Słonecznego Króla. Podczas gdy władcy panteonu mieli ważniejsze sprawy na głowie, pomniejsze demony miały używanie i hasały wśród ludzi. Samhain to był czas, w którym granice pomiędzy światem żywych i umarłych stały otworem. 

Sama nazwa Halloween pochodzi zapewne od angielskich słów All Hallows’ Eve - Wigilia Wszystkich Świętych. Bo kiedy chrześcijaństwo zaczęło wypierać na Wyspach wierzenia chtoniczne, ludzie wprawdzie z czasem zaczęli obchodzić Dzień Zaduszny, ale wiele związanych z nim obchodów zapożyczono z Samhain i do dziś opierają się one próbie czasu. W Wielkiej Brytanii nie obchodzi się Dnia Wszystkich Świętych tak jak w Polce. Co prawda Święto Zmarłych w UK, czyli All Saint’s Day wypada w dniu 1 listopada, ale nie ma wtedy zwyczaju odwiedzania grobów bliskich. 

Kiedy obchodzone jest Halloween w Anglii

Święto Halloween obchodzone jest w Anglii wieczorem i nocą 31 października. Obchody mają charakter komercyjny i rozrywkowy. Halloween odbywa się zawsze w ostatnim dniu października bez względu na dzień tygodnia. Obok konotacji z Samhain, data ma także związek z legendą, której zawdzięczamy także najpopularniejszą halloweenową ozdobę - drążoną dynię ze świeczką w środku.

Mawiają, że Jack-o’-lantern, czyli halloweenowa dynia, swoją nazwę zawdzięcza mężczyźnie o imieniu Jack. Irlandczyk ten obiecał swoją duszę diabłu, w zamia oczekując bogactwa. Tuż przed Halloween diabeł wrócił po zapłatę i choć Jackowi udało się go uwięzić, sam zmarł 31 października. Legenda głosi, że Jack musi spacerować z latarnią po ziemi aż do dnia sądu ostatecznego. 

Zwyczaje związane z brytyjskimi obchodami Halloween 

Haloween to przednia zabawa. Strojenie domów, szykowanie strojów i tradycyjnych potraw to wielka frajda dla dorosłych i dzieci. To święto obchodzone tak samo hucznie i z pasją jak Boże Narodzenie. 

Straszne stroje

Nie ma Halloween bez strrrasznych kostiumów. Obwiązują one zarówno dzieci chodzące od domu do domu w ramach zabawy Trick-or-treat(ing), jak i młodych dorosłych, którzy często spędzają ten wieczór i noc na zabawach w popularnych klubach - bilety często rezerwować trzeba z dużym wyprzedzeniem. Kto świętuje Halloween, przebiera się nie tylko za zombie, wampira, czarownicę, ducha czy upiora, ale także za popularną postać z filmowego horroru czy komiksu. 

Trick-or-treat(ing)

Trick-or-treat(ing) czyli cukierek albo psikus to zabawa polegająca na tym, że przebrane dzieci chodzą od domu do domu i proszą o słodycze lub drobne pieniążki. Odwiedza się domy udekorowane zgodnie z halloweenową tradycją, a jeśli mieszkańcy odmówią "daniny" - płata się im psikusy. Kto nie chce brać udziału w zabawie, wywiesza w ostatni dzień października na drzwiach kartki informujące o tym fakcie. 

Uznaje się, że Trick-or-treat(ing) to halloweenowa wersja starego europejskiego zwyczaju, zgodnie z którym w Dniu Zadusznym biedni ludzie odwiedzali domy zamożniejszych sąsiadów, by dostać kawałek ciasta, w zamian za modlitwę za wszystkich zmarłych w danej rodzinie. Zwyczaj znany jako jako "souling" został przejęty przez dzieci, a psikusy wzięły się... skąd się wzięły psikusy???

Tradycyjne potrawy na Halloween

W ramach halloweenowych przekąsek możemy postawić na stole żelki w kształcie pająków, nietoperzy czy gałek ocznych. Możemy też upiec ciasteczka w strrrasznych kształtach, korzystając z formy abo przygotować słodkości w kształcie paluszków czarownicy. Miąższ wydrążonej dyni może posłużyć do zrobienia zupy. 

Podsumowanie

Tradycje halloweenowe w Wielkiej Brytanii trzymają się mocno, choć badania wykazały, że starsi Brytyjczycy uważają Halloween za typowo amerykańskie święto i często udają tej nocy, że nie ma ich w domu... Niektóre zamki dają możliwość spędzenia nocy z 31. października na 1. listopada w lochach w oczekiwaniu na tajemnicze duchy. Skorzystalibyście?

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem