Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2023-12-13

Jak szybko nauczyć się słówek z angielskiego?

Jak nauczyć się szybko słówek z angielskiego

Pierwszym krokiem do szybkiej nauki słówek z angielskiego jest ustalenie tematyki i zakresu terminologii. Nie jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkich słów, tymczasem określenie terminologii branżowej pozwala usystematyzować proces nauki, przynosi spokój i pewność, że uczymy się tego, co ma dla nas najważniejszy priorytet. Drugim krokiem do szybkiej nauki słówek jest określenie realistycznego dziennego limitu, czyli skali. ile słówek dziennie się uczyć? Zamiast przytłaczającej liczby, warto zacząć od 10-20 słówek dziennie. Ustalając umiarkowany cel, łatwiej utrzymać regularność i zapewnić trwałe ich zapamiętanie.

Wykorzystanie kontekstu w nauce

Nauka słówek w izolacji często sprawia trudności w zapamiętywaniu. Warto wprowadzić kontekst, tworząc zdania z nowymi czy innymi słowami. Dzięki temu mózg łatwiej je przyswaja, a słownictwo staje się bardziej funkcjonalne w codziennych sytuacjach. Przy powiązaniu konkretnych słów ze znanymi nam kontekstami, możemy być pewni, że pamięć nas nie zawiedzie, a słowa zapamiętamy, może, oby, już na zawsze.

Aplikacje do nauki słówek z angielskiego

Kluczem do skutecznej nauki słówek jest regularne powtarzanie. Wszystko po to, aby utrwalić nową wiedzę. Zatem, włączajmy do nauki systematyczność oraz dostępne narzędzia online. Pomagają nam w tym aplikacje dedykowane do nauki słownictwa angielskiego takie jak Memrise, Quizlet, Busuu, Rosetta Stone czy Duolingo. Są interaktywne, pomagają usystematyzować materiał, dostosować tempo, oferują możliwość wyboru technik zapamiętywania. Dają ogromny wachlarz różnorodności pod kątem nauki.

Szybka nauka słówek z angielskiego

Znakomitym uzupełnieniem systemu nauki będzie korzystanie z, dostępnych online, materiałów dźwiękowych czyli audiobooków, podcastów lub piosenek, które pozwalają na bieżąco analizować tekst. To doskonałe ćwiczenia, szczególnie dla osób z audiowizualną inteligencją wieloraką.

Jak szybko nauczyć się słówek?

Gdy zapoznamy się bardzo dobrze z zakresem słownictwa, które jest niezbędne, na przykład z branży czy hobby, różnicujmy terminologię, przechodząc do pokrewnych dziedzin. Zbudowanie pomostu i konotacji sprawią, że korpus językowy nie będzie przypadkowy, a będzie jedynie powiększał się. W tym przypadku warto sięgnąć po tradycyjne metody nauki słówek takie jak tworzenie fiszek (z jednej strony angielskie słowo, z drugiej tłumaczenie), przyklejanie karteczek w widocznych miejscach, pisanie "pamiętnika" po angielsku lub tworzenia notatek w obcym języku. "Pamiętnik" jest świetnym bodźcem do nauki słownictwa ponieważ skupia się na tym, co wydarzyło się danego dnia (otwarcie na zupełnie nowe słówka) oraz buduje połączenie emocjonalne.

Jak szybko zapamiętać słówka?

Słownictwo zapamiętuje się szybciej i skuteczniej gdy możemy odnieść się w pewien sposób do kontekstu, z którego pochodzą. Budowanie w wyobraźni skojarzeń lub wręcz niecodziennych porównań jest impulsem do bardziej świadomego zapamiętywania, a to przecież kluczowy składnik procesu nauki.

Jak się uczyć, żeby zapamiętać?

Język angielski, w odróżnieniu od pozostałych języków jest wszechobecny, w internecie, tekstach naukowych, publikacjach, radiu czy telewizji. Ważne jest, aby podejmować nowe wyzwania i próbować wyłapywać, na przykład z tekstu mówionego, coś co nas zaciekawiło, nowe wyrażenie lub zwrot. To pomaga dokonywać świetnych odkryć językowych.

Metody nauki słówek

Jednym z bardziej nowatorskich rozwiązań stosowanych do nauki słownictwa jest wykorzystanie narzędzi online przeznaczonych do tłumaczeń maszynowych. Narzędzie jak deepl.com pozwala na wpisanie długiej wypowiedzi i przetłumaczenie jej na wybrany język. Co więcej, przetłumaczoną wypowiedź możemy odsłuchać. Wtedy, kolejnym istotnym krokiem może być powtarzanie odsłuchiwanego tekstu. Jest to metoda dla osób naprawdę zdeterminowanych do nauki nowego słownictwa ale gwarantuje ona spektakularne efekty. Pracując regularnie z narzędziami do tłumaczeń maszynowych na wyniki nie będziemy musieli długo czekać. Wyniki będą dotyczyć nie tylko nowych słówek, ale płynności w wypowiedzi, czyli speaking skills.

Podsumowanie

Właściwe podejście do nauki słownictwa z języka angielskiego obejmuje zróżnicowane metody i wykorzystanie nowoczesnych aplikacji, materiałów online. Przy zachowaniu systematyczności oraz otworzeniu się na różnorodność tematyczną, osiągniemy zadowalające efekty, dzięki czemu poszerzymy naszą kompetencję językową i poczucie pewności w używaniu angielskiego na różnych płaszczyznach życia.

Słownictwo stanowi podstawę każdego języka obcego. Gramatyka, struktury, wymowa są oczywiście ważne, jednak to słowa są centrum dowodzenia naszej komunikacji. Nauka słówek jest kluczowym elementem zdobywania biegłości w języku angielskim. Im więcej ich znamy, tym łatwiej jest nam posługiwać się językiem, zarządzać naszym komunikatem lub wreszcie połączyć tę wiedzę z branżą, w której aktualnie funkcjonujemy. Pytanie jak szybko nauczyć się słówek jest więc czymś naturalnym. Jak zrobić to szybko? Jak nauczyć się skutecznie? Jak zapamiętać? W tym artykule odpowiadamy na te pytania.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem