Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2019-02-22

How numbers work in english - Dates

Jak już pewnie wiesz, czytanie dat po angielsku wymaga zapamiętania kilku rzeczy i uważności, ponieważ daty po angielsku często pisze się inaczej, niż się je czyta.

Po pierwsze jest kilka sposobów zapisy daty. Można zacząć od dnia, pisząc później miesiąc a później rok. Ten sposób zapisu jest najczęściej używanym w różnych częściach świata.

Kolejny częsty sposób zapisu daty używany w USA i Kanadzie to miesiąc, dzień i rok. Ważne jest to, żeby zdawać sobie sprawę z istnienia tych dwóch form zapisu, ponieważ łatwo o pomyłkę. Z tego powodu, aby uniknąć problemów często zapisuje się miesiąc słownie lub korzystając ze skrótu od nazwy miesiąca. Skróty nie są trudne, to po prostu trzy pierwsze litery nazwy miesiąca:

Jan – January

Feb – February

Mar – March

May – May

Jun – June

Jul – July

Jul – July

Aug – August

Sep – September

Oct – October

Nov – November

Dec – December

Dzień często zapisuje się za pomocą liczby z końcówką liczebnika porządkowego, np.: Oct 5th, 2020 or 5th Oct 2020.

Ostatni sposób zapisu daty spotykany jest przede wszystkim w krajach Azji Wschodniej i polega na umieszczaniu na początku roku, później miesiąca, a na samym końcu dnia. To najmniej popularny sposób zapisu z trzech wymienionych, ale jest bardzo wygodny np. przy nazywaniu plików, ponieważ ułatwia sortowanie.

W języku angielskim są dwa ogólnie przyjęte sposoby czytania dat po angielsku. Jeden z nich nazywany jest często „europejskim”, a drugi „amerykański”. Nazwy te odnoszą się też do sposobu zapisu.

Europejski, zwany też brytyjskim, sposób zapisu zaczyna się od liczebnika porządkowego oznaczającego dzień, przedimka „of” (o którym nie można zapomnieć!) nazwy miesiąca i roku. Więc 5/10/2020 lub 5 October 2020 czyta się (the) fifth of October twenty twenty.

W Kanadzie i USA daty zapisywane są zaczynając od miesiąca, np. 10/05/2020 lub October 5, 2020 i czytane w następujący sposób October fifth twenty twenty. Od tej reguły jest jeden znaczący wyjątek, a mianowicie Święto Niepodległości w USA, czyli Independence Day, który jest często nazywany Fourth of July. Zdarza się, że do czytanych dat można dodać „the” przed dniem – October the fifth twenty twenty, ale zdarza się to rzadko.

 

 POBIERZ ŚCIĄGAWKĘ

 

 

Niniejsza seria artykułów będzie opowiadać o liczbach w języku angielskim. Dodatkowo poza tekstami serii towarzyszą specjalne grafiki, które pomogą podsumować ten ważny temat. Zapraszamy do lektury.

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem