Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2020-08-26

Rozmowa po angielsku - jak ćwiczyć, by mówić płynnie po angielsku?

Rozmowy po angielsku - Łatwość w komunikowaniu się jest bardzo ważna

Płynne mówienie po angielski i łatwość komunikacji trudno przecenić. To kompetencja, która ułatwia znalezienie pracy lub zmiany stanowiska na lepsze, poprawia komfort podróżowania, podnosi pewność siebie, otwiera nowe perspektywy i umożliwia nawiązanie nowych, ciekawych znajomości. Osoby potrafiące bez problemu komunikować się po angielsku, mogą też liczyć na wyższe zarobki.

Przełam swoje opory przed mówieniem w języku angielskim

Skoro wiemy, że mówienie po angielsku jest tak niezwykle przydatne i większość osób rozpoczyna naukę tego języka po to, aby opanować właśnie tę umiejętność, dlaczego opory przed prowadzeniem rozmowy w mowie Szekspira jest tak powszechnym problemem? Skąd bierze się słynna “blokada językowa”, która skutecznie utrudnia realizację założonego celu?

Odpowiedź jest dość prosta. Jej źródeł należy upatrywać w dwóch rzeczach: błędnych przekonaniach i skupianiu się na nauce w sposób, który jest mało skuteczny. Przyzwyczajeni do nauki języków obcych w szkole, boimy się oceny ze strony innych osób. Popełnienie błędu wydaje nam się czymś strasznym i po prostu wstydzimy się, że nie jesteśmy perfekcyjni w tym, co robimy. Pokonanie oporów przed mówieniem po angielsku wymaga przede wszystkim zrozumienia, że nikt nie mówi od razu poprawnie, a popełnianie błędów to naturalny etap procesu nauki. Nikt nas nie ocenia, nie śmieje się z nas i nie oczekuje, że będziemy mówić w sposób idealny.

Druga kwestia to sposób, w jaki się uczymy. Jeśli chcesz zacząć mówić po angielsku, nie możesz opierać nauki wyłącznie o czytanie i rozwiązywanie zadań gramatycznych. Mówienie jest umiejętnością praktyczną, którą opanować można jedynie poprzez ćwiczenie jej w sposób praktyczny. Jeśli ćwiczysz za mało lub wcale, nie nauczysz się mówić!

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

Jak ćwiczyć mówienie po angielsku?

No dobrze, ale jak to zrobić? Czy koniecznie trzeba w tym celu wyjechać do Anglii lub Stanów Zjednoczonych? Nie! Istnieją prostsze sposoby!

Mów do siebie 

Jeśli należysz do licznej grupy osób, które nie czują się pewnie, kiedy mówią po angielsku i mają w związku z tym poważne opory, aby to robić, zacznij od rozmowy z samym sobą, kiedy nikogo innego nie ma w domu. Możesz zacząć od prostych dialogów dotyczących codziennych sytuacji lub rozmów na tematy, które najbardziej Cię interesują. Oprócz dialogów warto przygotowywać sobie dłuższe wypowiedzi, takie mini-przemówienia. Pamiętaj - mów głośno i wyraźnie. W ten sposób oswoisz się z mówieniem po angielsku i łatwiej pokonasz tremę.

Rozmawiaj z rodziną w języku angielskim

Rozmowę po angielsku możesz praktykować również z najbliższymi - z żoną, chłopakiem, dziećmi - lub z przyjaciółmi. Nie musicie od razu toczyć debat na tematy abstrakcyjne, zacznijcie od podstawowych zwrotów, takich, które przydadzą się w życiu codziennym, np. Can you pass the salt, please? (Czy możesz podać sól?), What shall we eat for dinner? (Co zjemy na obiad?), Have you seen my keys? (Widziałeś moje klucze?) What time will you be home? (O której wrócisz do domu?) itd. 

Bądź aktywny na zajęciach

Jeśli uczęszczasz na kurs angielskiego, wykorzystaj w pełni jego potencjał. Ponieważ mówienia nie da się nauczyć inaczej niż przez ćwiczenia praktyczne, wykorzystaj każdą nadarzającą się okazję! Bądź aktywny na zajęciach, bierz udział w dyskusjach i nie używaj polskiego! 

Zapisz się na kurs konwersacyjny

Rozmowa z Anglikiem lub innym native speakerem to najskuteczniejszy sposób na pokonanie oporów przed mówieniem. Dobry kurs konwersacyjny pomoże Ci szybko przekonać się, że prowadzenie rozmowy wyłącznie po angielsku wcale nie jest poza Twoim zasięgiem. Tutaj musimy zaznaczyć jedną kwestię. Wiele osób sądzi, że zajęcia konwersacyjne mogą odbywać się jedynie w sposób stacjonarny. Nie jest to prawda. Równie efektywne są kursy konwersacyjne online!

Jak najwięcej słuchaj!

Mówienie i słuchanie są ze sobą bardzo mocno związane. Tego pierwszego nie nauczysz się, jeśli zaniedbasz to drugie. Dzięki regularnemu słuchaniu radia, podcastów lub audiobooków zaczniesz lepiej rozumieć autentyczny angielski, oswoisz się z charakterystyczną intonacją i sposobem akcentowania oraz poszerzysz zakres słownictwa. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci także zacząć płynnie mówić po angielsku. 

Z kim ćwiczyć rozmowę po angielsku?

Jeśli możliwość rozmawiania po angielsku z samym sobą i rodziną przestaje Ci wystarczać, warto wykorzystać możliwości, jakie oferuje dzisiejszy świat. Obecnie możesz ćwiczyć mówienie na wiele sposobów: przez internet, twarzą w twarz lub za pomocą aplikacji do nauki mówienia. Oto nasze podpowiedzi, gdzie szukać takich możliwości. 

Spotkania Toastmasters

Kluby Toastmasters powstały niemal wiek temu - w 1924 roku. W Polsce działa ich już ponad 75. Jest to organizacja non-profit, której celem jest zwiększenie kompetencji miękkich, w tym komunikacji i przemawiania. Organizowane są spotkania klubów anglojęzycznych, co pozwoli Ci praktycznie rozwinąć umiejętności w zakresie mówienia. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie toastmasters.pl.

Rozmowy online z obcokrajowcami

Konwersacja w języku angielskim może swobodnie odbywać się przez internet. Wystarczy znaleźć na Facebooku grupy dotyczące nauki angielskiego. W ich nazwie często pojawia się fraza “learning English”. Znajdziesz tam wiele osób z całego świata, które też chcą doskonalić swoje umiejętności konwersacyjne. Warto też odwiedzić platformę Italki, mylanguageexchange.com lub stronę penpalworld.com  

Spotkania Language Exchange

Kluby Language Exchange oferują możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych spotkaniach, na których poznasz osoby z różnych części świata. Komunikacja odbywa się wyłącznie po angielsku i ma na celu lepsze poznanie i otwarcie się na inne kultury. Czasami organizatorzy zapraszają znane lub ciekawe osoby, które opowiadają o swoim życiu. Aby znaleźć taki klub w swoim mieście, wpisz w wyszukiwarkę: Language Exchange Meeting + nazwa miasta. 

Aplikacje do nauki mówienia po angielsku

Na progu trzeciej dekady XXI wieku mamy aplikacje mobilne do niemal wszystkiego. W przypadku nauki mówienia po angielsku możesz wybierać spośród naprawdę wielu. Najpopularniejsze z nich to: English Speaking Practice, Speak English Fluently, English Conversation Practice, Speaklar i English Talk. Każda z nich prezentuje nieco inne podejście - od wzmacniania umiejętności rozumienia ze słuchu, poprzez naukę przydatnych wyrażeń i nagrywanie własnych wypowiedzi po możliwość rozmowy z prawdziwymi osobami na videoczacie (dwie ostatnie z wymienionych aplikacji). Poza tym znajdziesz w nich mnóstwo świetnych materiałów do nauki - nagrania audio, filmiki i ćwiczenia.  

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

Przydatne wyrażenia w rozmowie w języku angielskim

Na koniec -  nasz  lista przydatnych wyrażeń, które pomogą Ci przeprowadzić  rozmowę w języku angielskim!

 • Thank you. - Dziękuję.
 • That’s so kind of you. - To miło z Twojej strony. 
 • I’m sorry. - Przepraszam. / Przykro mi.
 • Excuse me. - Przepraszam. (Kiedy kogoś zaczepiamy.)
 • I’m sorry. I don’t know. - Przykro mi, nie wiem.
 • Sorry, I can’t help you. - Przykro mi, nie mogę Ci pomóc.
 • Can you…, please? - Czy mógłbyś…., proszę?
 • Can you repeat, please? - Czy możesz powtórzyć?
 • Can you speak more slowly? - Czy możesz mówić wolniej?
 • Can I..? - Czy mogę…?
 • What do you mean? - Co masz na myśli?
 • What does… mean? - Co oznacza...?
 • I’m afraid I don’t understand. - Obawiam się, że nie rozumiem.
 • How can I help you? - W czym mogę pomóc?
 • How about…? - Co powiesz na…?
 • How does that sound? - Co o tym sądzisz?
 • Can you help me with this? - Czy możesz mi z tym pomóc?
 • Where is…? - Gdzie jest…?
 • Do you know…? - Czy wiesz…?
 • How do I get to…? - Jak dojść do…?
 • That’s true. - To prawda.
 • I don’t agree with you. - Nie zgadzam się z Tobą.

Podsumowanie

Spełnienie marzenia o płynnym mówieniu po angielsku jest możliwe, aby jednak tak się stało, musisz po prostu ćwiczyć tę umiejętność. Korzystaj z każdej okazji i sięgaj po możliwości, które są na wyciągnięcie ręki: aplikacje do nauki, spotkania z obcokrajowcami, kursy konwersacyjne, a nawet mówienie do siebie. Najważniejsze, to przełamać opory i mówić, nie przejmując się błędami. Stopniowo Twój angielski będzie stawał się coraz doskonalszy, a Ty nabierzesz pewności siebie!

 

Potrzebujesz lepiej znać angielski?

WYBIERZ KURS DLA SIEBIE >>>

 

 

Jeśli spytamy 10 osób, dlaczego uczą się języka angielskiego i na jakiej umiejętności zależy im najbardziej, 9 z nich wskaże prawdopodobnie tę samą odpowiedź - płynne mówienie. Mimo że w środowisku pracy zawodowej duża część komunikacji odbywa się drogą mailową, to właśnie sztuka konwersacji wciąż odgrywa największą rolę. Podobnie jest w naszym życiu prywatnym. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak ćwiczyć prowadzenie rozmowy po angielsku!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem