Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2021-02-19

Życzenia na walentynki po angielsku

Walentynki - Valentine's Day

Jak większość ciekawych historii, także ta zaczyna się temu dawno, dawno temu, a dokładnie w czasach starożytnego Rzymu. Do panteonu rzymskich bogów zaliczał się Luperkus - pasterski bóg plemion dawnej Italii, który chronił swoich wyznawców i ich stada owiec przed wilkami. W podzięce za to ustanowiono specjalne święto na jego cześć - Luperkalia, podczas których Rzymianie oddawali mu cześć w dość specyficzny sposób, np. łącząc kobiety i mężczyzn w pary drogą… loterii. 

Luperkalia odbywały się 14 i 15 lutego, a zbliżająca się wiosna zachęcała do celebracji życia, miłości i płodności. Koniec starożytnym zwyczajom położył w V wieku papież Gelazjusz I. Na mocy jego decyzji Luperkalia przekształcono w Dzień Świętego Walentego. Z czasem 14 luty został coraz mocniej kojarzony z świętem miłości i romansu. 

Kim był sam św. Walenty, patron Walentynek? Tego do końca nie wiadomo. Prawdopodobnie biskupem obecnej Terni, lekarzem lub rzymskim kapłanem. Nie zachowało się o tej postaci zbyt wiele informacji, a te, które odkryto, nie zawsze można uznać za 100% autentyczne. Dlaczego jednak to właśnie on patronuje zakochanym? Jedna z legend głosi, że kiedy na tronie Cesarstwa Rzymskiego zasiadał Klaudiusz II Got, surowe prawo zabraniało ożenku żołnierzom. Samotni mężczyźni znacznie chętniej poświęcali całą energię i uwagę potrzebom kraju. Święty Walenty, wbrew zakazom cesarza, błogosławił wojakom i ich wybrankom, wspierając łączące ich uczucia.

Inna wersja historii Patrona Miłości mówi o tym, że zakochał się on w niewidomej córce strażnika. Ich miłość była tak wielka, że wybranka Walentego odzyskała wzrok. I tutaj na scenę wkracza okrutny cesarz, który skazał naszego bohatera na śmierć. Zanim wykonano wyrok, skazaniec wysłał ostatnie list do swojej ukochanej. Podpisał go: dal tuo Valentino - od Twojego Walentego. I w ten właśnie sposób rozpoczął tradycję wysyłania kartek z wyznaniami miłosnymi 14 lutego.

Symbole

Jaki symbol przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o Walentynkach? Najprawdopodobniej jest to serce (ang. heart). Istnieją różne hipotezy, dlaczego kształt tak odmienny od tego, który w rzeczywistości prezentuje ten ludzki organ, powiązano z miłością. Stworzono na ten temat sporo teorii, których autorzy w popularnym symbolu dostrzegają skrzydła gołębicy, serce żółwia, a nawet kobiece pośladki lub piersi. Okazuje się, że prawda jest zupełnie inna.

Kształt serduszka pochodzi od owocu wymarłej już rośliny o nazwie sylfion. W czasach starożytnego Rzymu niezwykle ją ceniono, do tego stopnia, że podobiznę cyren (taką nazwę nosiły te owoce) umieszczono na monetach wykuwanych w jednym z śródziemnomorskich miast. Sylfion miał silne właściwości pobudzające i antykoncepcyjne, nie trudno więc było skojarzyć go z tematyką miłości.

Kolejnym ważnym symbolem Walentynek jest aniołek dzierżący łuk. Za sprawą jego strzał ludzie zakochują się w sobie. Pierwowzorem postaci Kupidyna (ang. Cupid) jest mitologiczny bóg miłości o tym samym imieniu. Tradycyjnie przedstawiano go jako psotnego, pulchnego, skrzydlatego chłopca, który nie przepadał za noszeniem ubrań, a jego ulubioną rozrywką było strzelanie do młodych kobiet i mężczyzn ze swojego łuku, zsyłając im w ten sposób stan zakochania.

Gołębie (ang. doves) to jeszcze jeden znany symbol Walentynek. Według tradycyjnych wierzeń ptaki te łączyły się w pary na cały rok właśnie 14 lutego. Dzięki swojej delikatnej, nieśmiałej naturze, reprezentują miłość, lojalność i wierność. 

Wyznanie miłości w języku angielskim

Przejdźmy do wyznań miłości. Wierzymy, że ze skomponowaniem go po polsku poradzisz sobie bez naszej pomocy. Czy wiesz jednak, co napisać na kartce walentynkowej po angielsku? Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności w tym zakresie, skorzystaj z naszych podpowiedzi:

 • I love you. - Kocham Cię.
 • You are the love of my life. - Jesteś miłością mojego życia.
 • I want to spend the rest of my life with you. - Chcę spędzić z Tobą resztę mojego życia.
 • You are the Yin to my Yang. - Jesteś Yin dla mojego Yang.
 • Without you my life would be incomplete. - Bez Ciebie moje życie byłoby niepełne.
 • I want to wake up and fall asleep next to you. Every day. For the rest of my life. - Chcę się przy Tobie budzić i zasypiać. Codziennie. Przez resztę mojego życia.
 • Meeting you was the best thing that has ever happened to me. - Spotkanie Ciebie było najlepszą rzeczą, jaka kiedykolwiek mi się przytrafiła.

Jak zaprosić na randkę po angielsku

Ogromną zaletą kartek walentynkowych jest to, że pozwalają przełamać nieśmiałość i zaprosić osobę, która Ci się podoba na randkę. Jak może brzmieć kartka walentynkowa po angielsku z takim zaproszeniem? Oto kilka inspiracji:

 • Would you like to have coffee with me? - Czy chciałbyś/chciałbyś wypić ze mną kawę?
 • Do you have time for dinner on St. Valentine's Day? - Czy masz czas na kolację w Walentynki?
 • Wanna join me for an adventure? I promise it will be worth your while!

Date: 14th February 

Time: 4:30 PM – ???

Place: It’s a surprise! (Let me pick you up at your front door.)

Chcesz wspólnie ze mną przeżyć przygodę? Obiecuję, że będzie warto!

Data: 14 lutego

Godzina: 16.30 - ???

Miejsce: To niespodzianka! (Pozwól, że po Ciebie przyjadę.)

 • Will you be my St. Valentine’s date? - Czy pójdziesz ze mną na randkę w Walentynki?

Przydatne zwroty z okazji walentynek w języku angielskim

Kartki walentynkowe po angielsku mogą zawierać znacznie więcej niż tylko zaproszenie na randkę. Jeśli szukasz inspiracji na treść walentynki po angielsku skierowanej do kogoś, z kim na randkach już bywasz, możesz skorzystać z poniższych pomysłów:

 • Happy Valentine’s Day, honey. - Wesołych Walentynek, Kochanie.
 • Wishing the sweetest, happiest Valentine’s Day to the love of my life. - Najsłodszych, najszczęśliwszych Walentynek dla miłości mojego życia.
 • Today and every day, I hope you know how much I love. - Dzisiaj i każdego dnia, mam nadzieję, że wiesz, jak bardzo Cię kocham.
 • You take my breath away. Always. - Zapierasz mi dech w piersiach
 • You’re the most wonderful husband/wife in the world. - Jesteś najcudowniejszym/najcudowniejszą mężem/żoną na świecie.
 • My heart belongs to you. - Moje serce należy do Ciebie.
 • Has it really been 15 years? I love you more every single day. - Czy to już naprawdę 15 lat? Kocham Cię mocniej z każdym dniem.
 • You are my friend, my companion, my everything. I love you. - Jesteś moim przyjacielem, moim towarzyszem, moim wszystkim. Kocham Cię.
 • I want to grow old with you. - Chcę się z Tobą zestarzeć.

Jak napisać życzenia z okazji walentynek?

Twoja kartka walentynkowa po angielsku nabierze cieplejszego, bardziej osobistego tonu, jeśli użyjesz imienia osoby, do której jest skierowana, a nawet czułego zdrobnienia, znanego tylko wam dwojgu. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba, dla której zamierzasz napisać kartkę walentynkową, otrzymała od Ciebie więcej niż jedną z nich - na pewno zrobi to na niej wrażenie! Idź na całość i przygotuj zestaw kilku różnych rodzajów życzeń: wierszyk na walentynki po angielsku, płomienne wyznanie miłości i wiadomość utrzymana w żartobliwym tonie, stworzą niezapomnianą kompilację. Postaraj się, aby życzenia dotarły do adresata/adresatki różnymi kanałami, np.: tradycyjną pocztą, w formie bileciku na poduszce i maila, którego odbierze w godzinach pracy.

Jeśli Twoją Walentynką jest mąż lub żona, podkreśl ile już razy spędzaliście to święto wspólnie i jak bardzo cieszy Cię wizja kolejnych.

Bez względu na to, co postanowisz napisać, postaraj się, aby brzmiało to naturalnie. Dobierz słowa, które będą do Ciebie pasować. Jeśli piszesz szczerze i prosto z serca, Twoja kartka walentynkowa zrobi największe wrażenie.

Życzenia z okazji walentynek po angielsku wraz z tłumaczeniem

Na koniec mamy dla Ciebie rymowane życzenia walentynkowe po angielsku z tłumaczeniem - kilka pomysłów, które możesz wykorzystać 14 lutego!

 

I love you for a lifetime,

Not only for a day.

I love you for who you are,

Not what you do or say.

Kocham Cię przez całe życie,

nie tylko przez jeden dzień.

Kocham Cię za to, kim jesteś,

nie za to co robisz lub mówisz.

I love the way you love me back,

So there is only one thing I can say.

I love you baby with my heart and
soul and every other way,

So will you be my valentine not only
for one day?

Kocham sposób w jaki odwzajemniasz moją miłość, 

więc mogę powiedzieć tylko jedno.

Skarbie, kocham Cię sercem i duszą i na każdy inny sposób, 

czy będziesz moją Walentynką, nie tylko dziś?

© Belinda Galea 

 

It's the way you say ‘I love you’ and the way you hold my hand.

There's just so much about you I completely understand.

It's the twinkle in your eye
that I only see when you
look at me.

It's the warmth of your hands; it sends a shock straight to my feet.

It's how you always amaze me, you surprise me all day long.

This I know is true.

Baby, I'm in love with you!

To sposób, w jaki mówisz “Kocham Cię” i trzymasz moją dłoń.

Jest tyle rzeczy w Tobie, które całkowicie rozumiem.

To migotanie w Twoich oczach, które dostrzegam tylko wtedy, gdy na mnie patrzysz.

To ciepło Twoich dłoni; sprawia, że drżą aż do stóp.

To, jak zawsze mnie zadziwiasz, zaskakujesz przez cały dzień.

Wiem, że to jest prawdziwe.

Skarbie, kocham Cię!

© Meagan D. Murdoch

 

As long as the birds are singing,

As long as the fish can swim,

As long as the sun keeps shining,

I will love you in the bright or dim.

Dopóki ptaki będą śpiewać,

Dopóki ryby będą potrafiły pływać,

Dopóki słońce będzie świecić,

Będę kochać Cię w słońcu i cieniu.

As long as the wind keeps blowing,

As long as the ocean waves,

As long as the stars are shimmering,

You will have my heart enslaved.

Dopóki wiatr będzie wiał,

Dopóki ocean będzie falował,

Dopóki gwiazdy będą lśnić,

Moje serce będzie należeć do Ciebie.

As long as time keeps flowing,

As long as the sky is blue,

As long as planets are spinning,

My love will forever be with you.

Dopóki czas będzie płynął,

Dopóki niebo będzie niebieskie,

Dopóki planety będą krążyć,

Moja miłość zawsze będzie przy Tobie.

© Mason C. Ford

Podsumowanie

Walentynki to święto, które sprawia, że przypominamy sobie o najpiękniejszym uczuciu na świecie i celebrujemy je z ukochanymi osobami. Mimo że nie wiemy do końca, kim był Święty Walenty, warto uczcić dzień, którego jest patronem.

Życzymy Wam aby tegoroczne Święto Miłości przyniosło Wam mnóstwo radości i wspaniałych chwil spędzonych z Waszymi Walentynkami!

Ludzie dzielą się na dwie grupy - na tych, którzy uwielbiają Walentynki i co roku z niecierpliwością wypatrują Święta Miłości, oraz na tych, którzy zdecydowanie woleliby, aby zniknęło ono z kalendarza. Jednym słowem, Walentynki wywołują spore emocje. Z naszego artykułu poznasz historię tego święta i związanych z nim symboli (tutaj czekają Cię niespodzianki!). Dowiesz się również, jak złożyć życzenia walentynkowe po angielsku. 

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem