Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
2018-01-15

Najlepsze bajki do nauki języka angielskiego

Bajki po angielsku - czy tylko dla dzieci?

Angielskie bajki dla dzieci pomagają połączyć naukę z zabawą, są ciekawe, uczą nowych słówek i po prostu przyjemnie się je ogląda. Co najważniejsze, nie tylko najmłodsi mogą skorzystać z tej metody poznawania języka! Nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby robiły także osoby, które już dawno przestały chodzić do przedszkola: dorośli i starsza młodzież.  

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego z bajek?

Nauka angielskiego z bajek, poza tym, że jest przyjemna, cechuje się sporą skutecznością. Jak to możliwe? 

Prostota przekazu

Większość kreskówek opiera się na bardzo podstawowej fabule. Ponieważ historie opowiadane w filmach rysunkowych są czytelne i proste, widz, bez względu na wiek, nie będzie miał problemu ze zrozumieniem kontekstu, nawet bez znajomości znaczenia słów. Kontekstowe uczenie się słownictwa jest bardzo skuteczne i pozytywnie wpływa na umiejętności uczenia się nowych słów ze słuchu.

Proste słownictwo

Treści bajek dostosowane są do poziomu i możliwości percepcji kilkulatków, dlatego język w nich użyty jest raczej prosty i odnosi się do sytuacji znanych maluchom. Usłyszymy w nich słówka opisujące kolory, członków najbliższej rodziny, jedzenie, emocje, zwierzątka domowe itd. Dzięki temu stosowane słownictwo łatwo jest skojarzyć z tym, co widzimy na ekranie i zapamiętać.

Prawidłowa wymowa

Słyszałeś już pewnie, że dorośli, którzy uczą się angielskiego, powinni oglądać filmy i seriale w oryginale. Pomaga to oswoić się z prawidłową wymową i samemu zacząć artykułować angielskie słowa w poprawny sposób. W przypadku dzieci ta metoda przynosi jeszcze lepsze skutki, ponieważ maluchy lepiej niż osoby dorosłe rozróżniają i imitują dźwięki. Oglądanie angielskich bajek we wczesnym dzieciństwie pomaga uzyskać doskonały akcent w późniejszym wieku.

Powtarzalność

Ponieważ bajki dla dzieci są często powtarzane, a maluchy miewają swoje ulubione odcinki, istnieje spora szansa na zrozumienie i utrwalenie kluczowych słów, zwrotów i całych zdań. Powtarzalność ma również dodatkową zaletę. Im częściej dziecko słyszy słowo lub frazę, tym bardziej prawdopodobne jest, że uda mu się ją zapamiętać.

Forma krótkometrażowa

Bajki są zwykle krótkie i trwają około 20 minut. Czasami każdy z odcinków jest podzielony na dwie części, składające się z dwóch 10-minutowych epizodów. To sprawia, że kilkulatek nie jest znudzony nadmiernie długą fabułą, a sama historia nie ma zbyt wielu wątków. Nie pozostaje to, oczywiście, bez wpływu na warstwę językową. Maluch nie jest przeciążony i zniechęcony nadmiarem niezrozumiałych słów, a długość bajki dostosowana jest do tego, jak długo mały widz jest w stanie utrzymać stan skupienia.

Nauka poprzez zabawę

Podstawową zasadą metodyki nauczania języków obcych w przypadku małych dzieci jest nauka przez zabawę. Wykorzystuje się naturalne zainteresowania maluchów oraz aktywności, które chętnie wykonuje. W ten sposób dziecko nie tylko szybciej przyswaja nową wiedzę, ale tworzą się pozytywne skojarzenia z angielskim, które mocno procentują na późniejszych etapach nauki.

Jak oglądać bajki po angielsku z dzieckiem

Czy wystarczy włączyć dziecku bajki po angielsku, aby nauka była skuteczna? Przyniesie to pewien efekt, który możesz jednak wzmocnić. Kluczowa okazuje się nie sama czynność oglądania bajki, ale to, co robimy później. Jak oglądać bajki po angielsku z dzieckiem? Oto kilka złotych rad od naszych lektorów.

Oglądajcie bajki wspólnie

Aby bajka po angielsku przyniosła efekt w postaci znajomości nowych słówek, dobrej wymowy i osłuchania się z angielskim, trzeba oglądać ją  sposób aktywny. Nie wystarczy, że telewizor czy laptop jest włączony i “gada w tle”. Warto poświęcić trochę czasu na wspólne oglądanie bajki z maluchem i upewnienie się, że zwraca on uwagę na to, co mówią bohaterowie i co dzieje się na ekranie. Każdy brzdąc uwielbia spędzać czas z rodzicami i te kreskówki, które obejrzycie wspólnie, na pewno zapadną mu na dłużej  pamięć.

Powtarzajcie na głos

W wielu bajkach, szczególnie tych stworzonych z myślą o najmłodszych, dla których angielski nie jest pierwszym językiem, zauważysz pauzy po najważniejszych słówkach i zwrotach. Zachęć dziecko do powtarzania ich na głos, a najlepiej - róbcie to razem. Nie wchodź przy tym w rolę nauczyciela i nie poprawiaj malucha. Na bezbłędną wymowę przyjdzie czas później, teraz skupcie się na dobrej zabawie.

Śpiewajcie i tańczcie 

Wiele z bajek po angielsku dla dzieci zawiera elementy ruchu, tańca i śpiewu. Nie pomijaj tych aktywności, niech oglądanie bajki nie będzie czynnością statyczną. Rymowanki, piosenki i zabawy ruchowe np. pokazywanie części ciała to świetny sposób na naukę angielskiego (także dla Ciebie!).

Odgrywajcie role 

Jeśli Twoje dziecko ma ulubioną angielską bajkę, którą ogląda wielokrotnie, pobawcie się w odgrywanie ról. Wystarczy, jeśli powtórzycie po jednym słowie lub zwrocie, np. takim, którego często używa któryś z bohaterów kreskówki. Wystarczy zrobić to kilka razy, aby dane wyrażenie mocno zapadło w pamięć malucha.

Używajcie nowych słówek w codziennych rozmowach

Staraj się wplatać słowa z bajek w codzienne rozmowy z dzieckiem. Nie musisz tego robić stale, warto jednak powtarzać takie ćwiczenie co jakiś czas, dla utrwalenia. Nie zapominaj, że dla Twojej pociechy ma to być forma zabawy, nie strofuj i nie stresuj jej, jeśli nie będzie miała na to ochoty lub okaże się, że czegoś nie pamięta. 

Jakie kreskówki wybrać do nauki angielskiego?

Nie musisz kupować całej kolekcji angielskich bajek, aby Twoja pociecha mogła z nich korzystać. W serwisie YouTube, w telewizji czy na Netflixie znajdziesz całkiem sporo ciekawych pozycji. Poniżej przedstawiamy naszą top-listę bajek dla dzieci po angielsku, które warto polecić dziecku. Cztery ostatnie tytuły powstały specjalnie dla maluchów, dla których angielski nie jest językiem ojczystym.

 W tytułach bajek ukryliśmy linki do odcinków dostępnych w YouTube. 

BabyFirst 

Jeśli Twoje dziecko dopiero rozpoczyna swoją przygodę z bajkami w języku angielskim, wówczas treści oferowane przez BabyFirst będą najlepszym punktem startowym. BabyFirst tworzy szeroki zakres treści dla niemowląt oraz małych dzieci. Firma ma swój własny kanał edukacyjny w USA, ale udostępnia również filmy dla widzów na całym świecie na swoim kanale YouTube.

Sesame Street

Sesame Street jest jednym z najbardziej popularnych programów dziecięcych wszech czasów i jest emitowany na ekranach telewizorów od niemal 50 lat! Założenie programu jest proste: dzieci śledzą losy bohaterów mieszkających na jednej ulicy, a ulubione postaci, takie jak Elmo czy Ciasteczkowy Potwór, bawią i pomagają uczyć się języka angielskiego. Program jest łatwy do zrozumienia i opiera się na prostym założeniu, nieco bardziej złożonym jednak niż niektóre z materiałów BabyFirst.

Adventure time

Adventure Time jest bardzo dynamiczną kreskówką, opowiadającą historię małego chłopca i jego wiernego psiego towarzysza. Wspólnie przeżywają przygody w magicznej krainie, walczą z potworami i uczą się znaczenia prawdziwej przyjaźni. Główny bohater bajki używa prostego języka, tak aby dzieci mogły go łatwo zrozumieć. Naturalne dialogi, które pojawiają się w każdym z odcinków, pozwalają na uczenie się nowych słów i zwrotów, a także świetnie służą poprawie wymowy. Chociaż kilka odcinków Adventure Time jest emitowanych w Cartoon Network, o wiele więcej można obejrzeć na YouTube.

Martha Speaks

Martha Speaks to animowana seria o psie, który nabywa umiejętność mówienia w języku angielskim po zjedzeniu zupy z alfabetem. Kreskówka jest skierowana do widzów w wieku od czterech do siedmiu lat, a jej głównym celem edukacyjnym jest uczenie dzieci nowych słów. W każdym odcinku Martha i jej przyjaciele tłumaczą znaczenie około 20 nowych wyrazów. Każde słowo jest używane wielokrotnie w trakcie trwania odcinka oraz jest dodatkowo wyjaśniane na początku i na końcu programu, dzięki czemu dziecko z pewnością go nie zapomni. Serię można obejrzeć na YouTube

Arthur

Arthur jest animowaną edukacyjną serią telewizyjną dla dzieci, emitowaną już od lat dziewięćdziesiątych. Głównym bohaterem kreskówki jest mrównik, który uczęszcza do szkoły wraz z innymi zwierzętami. Arthur porusza bardzo ważne problemy i kwestie, które dotyczą rodzin na całym świecie, takie jak astma, dysleksja, czy cukrzyca. Zachęca również do czytania książek oraz podtrzymywania relacji z rodziną, przyjaciółmi oraz osobami o różnych osobowościach i zainteresowaniach. Arthur nie tylko pomaga w nauce angielskiego, ale również uczy dzieci wielu innych ważnych rzeczy. Serię można obejrzeć na kanale YouTube.

Word Girl

Word Girl jest jedną z najlepszych bajek edukacyjnych online dla dzieci. Bohaterem kreskówki jest mała dziewczynka, która potajemnie pracuje jako superbohater i walczy ze złem za pomocą słów o potężnej mocy. Chociaż program jest przeznaczony dla małych dzieci i opiera się na prostych dialogach, często używa dość zaawansowanych słów, które mogą pomóc rozwinąć słownictwo dzieciom w każdym wieku. Odcinki są tworzone w niepowtarzalny sposób i wyjaśniają nowe słowa za każdym razem, gdy używa ich któryś z bohaterów. Dzięki temu dzieci, które oglądają bajkę regularnie, mogą bardzo szybko zwiększyć swój zasób słownictwa. 

Dora i przyjaciele

Tutaj mała niespodzianka. Anglojęzyczna wersja Dory uczy małych Amerykanów hiszpańskiego. Wersja polskojęzyczna ułatwia naukę angielskiego polskim dzieciom. W każdym odcinku dzielna i ciekawska główna bohaterka w towarzystwie kuzyna Diego, małpki Butka, a także kilkorga innych przyjaciół i z pomocą niezawodnej mapy oraz plecaka pełnego przydatnych przedmiotów rozwiązuje jakąś zagadkę. Dora mówi po polsku i po angielsku i świetnie uczy angielskich słówek. Pełne odcinki znajdziesz przede wszystkim na kanale telewizyjnym Nick Jr, niektóre z nich dostępne są też na YouTube. 

Muzzy in Gondoland

Serię bajek o sympatycznym kosmicie żywiącym się zegarkami pamiętają na pewno dzisiejsi trzydziesto- i czterdziestolatkowie. Rewelacyjna kreskówka w ciekawy i przystępny sposób uczy najmłodszych angielskich słówek i wyrażeń. Jest w niej sporo piosenek, rymowanek i powtórzeń. Bajka o przygodach przybysza z kosmosu i jego przyjaciół w krainie Gondoland odniosła ogromny sukces, a jakiś czas temu przygotowano jej odświeżoną wersję, która dostępna jest na stronie www.muzzybbc.com - niestety, nie za darmo.

Magic English 

To seria krótkich bajek z dobrze znanymi bohaterami ze świata Walta Disneya. Kiedyś była dostępna jedynie na kasetach i płytach DVD, obecnie można znaleźć ją w całości na YouTube. Maluchy z łatwością zapamiętują wielokrotnie powtarzane słówka i chętnie śpiewają wpadające w ucho piosenki. 

English Singsing 

Ten kanał na YouTube to pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, któremu zależy na rozwoju językowym jego dziecka. Genialne kreskówki uczą słownictwa, wymowy, całych wyrażeń, a nawet dialogów. To niezwykle bogata biblioteka materiałów nie tylko dla najmłodszych. Skorzystają z niej także dzieci w młodszych klasach szkoły podstawowej. 

Czas spędzony z dzieckiem to najbardziej wartościowy czas

Wspólne oglądanie z dzieckiem bajek po angielsku ma wiele zalet. Ty i maluch uczycie się angielskich słów, a jednocześnie spędzacie czas razem w sposób przyjemny i wartościowy zarazem. W dzisiejszym zabieganym świecie takie momenty są niezwykle cenne i pozwalają tworzyć piękne wspomnienia, do których z radością będziecie wracać po latach. 

Podsumowanie

Wszyscy wiemy, jak ważna jest dzisiaj znajomość języka angielskiego. Warto zadbać o to, by nasz maluch uczył się go jak najwcześniej i budować solidne podstawy oraz przyjemne skojarzenia. Bajki edukacyjne po angielsku to doskonały sposób na zaszczepienie w maluchu sympatii do angielskiego, a jednocześnie ułatwienie jego poznawania na późniejszym etapie. Polecamy i życzymy dobrej zabawy!

Kto z nas nie lubi oglądać bajek? Większość rodziców, z pewnym poczuciem winy, chętnie po nie sięga, kiedy chcą zająć czymś swoje pociechy, aby mieć 5 minut dla siebie. Okazuje się, że bajki edukacyjne dla dzieci po angielsku to doskonały sposób na to, by połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli mile spędzony wspólnie czas z nauką angielskiego. Dlaczego oglądanie bajek po angielsku to świetny pomysł i jak robić to w najbardziej efektywny sposób? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem