• Zostaw kontakt do siebie Kontakt Wejdź Wejdź Instagram Wejdź
  2021-12-06

  Mikołajki po angielsku - zwyczaje w Wielkiej Brytanii

  Święty Mikołaj (Santa Claus albo Father Christmas) nie odwiedza grzecznych małych Brytyjczyków 6. grudnia, ale w nocy z 24. na 25. grudnia. W wigilijny wieczór dzieci zawieszają na okapie kominka - albo w innym miejscu - specjalne świąteczne skarpety (Christmas Stockings) i idą spać. W nocy Santa Claus napełnia skarpety prezentami. Do domu dostaje się przez komin - kominki i kominy do tej pory znajdziemy w większości angielskich domów - nie oczekując śpiewania piosenek, recytowania wierszyków ani - wbrew cytowanemu tu przebojowi - żadnych deklaracji, co do zachowania w minionym roku.

  Nie pogardzi za to Mince pie, czyli tradycyjnym świątecznym deserem w postaci okrągłych ciasteczek albo babeczek wypełnionych mieszanką suchych owoców, orzechów, jabłek z przyprawami, cytryną i czasami brandy oraz szklaneczką tej ostatniej. 

  Santa Claus czy Father Christmas

  Mikołaj przybywa zaprzęgiem reniferów, z których najsławniejszy jest Rudolf Czerwononosy (Rudolph the Red-Nosed Reindeer). Santa Claus, Amerykanin z pochodzenia, wyobrażany jest jako starszy pan z dużym brzuchem, białą brodą i okularami, który nosi czerwony płaszcz z białym futrem. Father Christmas ma brytyjskie pochodzenie i jest postacią, która początkowo była kojarzona z Bożym Narodzeniem w XV wieku - nie przynosił prezentów, a wieść o narodzeniu Jezusa. Dziś te dwie postacie zlały się w jedną. 

  Jeśli prezent, który przynosi Santa nie mieści się w skarpecie, zostawia go pod choinką. Przypominamy: jest noc z 24. na 25 grudnia, zaraz zacznie świtać, dzieciaki nie mogą się doczekać, w tradycyjnych brytyjskich szeregówkach budowanych z czerwonej cegły słychać już tupot zbiegających po schodach małych stóp... No, dobrze, To scena z niemal każdego filmu z motywem świąt Bożego Narodzenia. Tupot małych stóp słychać w każdym domu: Santa Claus is coming to town!

  List do św mikołaja po angielsku

  Oczywiście, zanim Santa pojawi się w mieście, 

  He's making a list,

  He's checking it twice,

  He's gonna find out who's naughty or nice [...]

  He sees you when you're sleeping

  And he knows when you're awake

  He knows if you've been bad or good [...]

  dlatego zanim przystąpisz do pisania do niego listu, upewnij się, że  You have been a very good girl/boy this year.

  Dzieci na Wyspach piszą listy do Świętego Mikołaja kilka tygodni przed świętami, jednak nie wysyłają ich pocztą, a wrzucają do... kominka skąd dym unosi je przez komin, a Mikołaj odczytuje listy z unoszącego się dymu.

  Dear Santa Claus,

  My name is.., I am... years old and I am from... I live in... with my parents and my brother. We all really love Christmas, especially Christmas decorations. You can see a lot of lights, reindeer and elves in our garden, so you can find the way. I know you have a lot of kids to give presents to so I'd only like... I have been a very good girl this year. I helped my parents at home a lot and I help my brother to make his bed every morning. I promise to be even better next year, I'm sure I can do it.

  Best wishes,

  ...

  Słownictwo związane z mikołajkowymi prezentami

  • present - preznet [niepoliczalny - She got many presents from him.]
  • gift - preznet [policzalny - I love the gift you gave me! ]
  • gift box - pudełko na preznet
  • gift bag – torebka prezentowa
  • wrapping paper – papier prezentowy
  • ribbon - wstążka
  • Christmas Stockings - skarpety na prezenty
  • unwrap a gift – rozpakować prezent
  • chimney - komin
  • fireplace - kominek
  • sanie - sleigh
  • renifer - reindeers
  • sack - wór na prezenty

  Rytuał otwierania prezentów

  Otwieranie prezentów dostarczonych przez Mikołaja jest bardzo starannie celebrowane. Każdy obdarowany otwiera wszystkie swoje podarunki po kolei, do końca, a każdej, wyplątanej z ozdobnego papieru i wstążek, rzeczy towarzyszy seria głośnych zachwytów i westchnień zgromadzonych.

  Taki rytuał przeciąga się na tyle długo - a dzieciarnia wciąż w piżamach... - że trzeba co jakiś czas zrobić przerwę na herbatę albo gorącą czekoladę i Mince Pie. Główny świąteczny posiłek zaczyna się dosyć wcześnie, bo już ok. 12-13 w południe, ale nie oznacza to, że do tej pory trzeba wszystko rozpakować, trzeba się jednak ubrać, zanim zasiądzie się do stołu. 

  Boxing Day - jeszcze jedna forma robienia SOBIE prezentów

  Boxing Day sięga korzeniami średniowiecznego zwyczaju obdarowywania służby i biednych podarunkami zapakowanymi w pudełka (boxes). Dziś 26. grudnia, czyli w drugi dzień świąt, jest dniem wolnym od pracy i dla Brytyjczyków oznacza tylko jedno – rozpoczynające się wyprzedaże. Boxing Day to także dzień, w którym rozgrywana jest pełna kolejka Premier League. Całe rodziny wybierają się zatem na mecze lub spotykają w pubach.

  Więcej o tym święcie pisaliśmy już w artykule o Boxing Day.

  Podsumowanie

  Santa Claus is coming

  I mean the big fat man with the long white beard

  Is coming to town

  Życzymy Wam wielu trafionych prezentów, choć - jak głosi porzekadło - darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby: Don’t look a gift horse in the mouth. Ach, i jeszcze słowo o kolejnych podarunkach: w Anglii jednym z ważniejszych elementów świąt jest obdarowywanie się świątecznymi kartkami, a o naszej popularności świadczy liczba otrzymanych kartek. 

  He knows if you've been bad or good

  So be good for goodness sake!   Zostaw nam swój kontakt, a pomożemy Ci z językiem